Відкритий урок. Основи здоров'я. 3 клас.

Тема. Твої права

Мета.  Продовжувати формувати уявлення про права дитини, що гарантуються законом, формувати активну позицію дітей щодо реалізації себе та своїх прав у житті, правову свідомість. Розвивати логічне мислення, інтерес до правових знань, навички самореалізації і самовиховання. Виховувати пошану до законів України, любов до рідних, вчити користуватися своїми правами.

Хід заняття

1. Організаційна частина.

Таємничо-чарівна хвилина.

У мене в руках чарівна скринька, у ній – найцінніший скарб планети Земля. Хто з вас хоче його побачити, може зазирнути, але поки що не розповідати, кого він там побачив і мовчати аж доки всі найдопитливіші та найсміливіші не зазирнуть на дно скриньки.

(Звучить музика. Діти по черзі заглядають у скриньку).

То кого ви побачили у чарівній скриньці?

(Діти називають себе, бо на дні скриньки – дзеркало).

Так, ви побачили в чарівному дзеркалі кожен себе. Людина – найцінніший скарб.

   Відомий поет України В. Симоненко, який прожив життя-спалах (28 років), написав вірш «Ти знаєш, що ти – людина?».

У своєму вірші поет говорить про неповторність кожної людини. Кожна людина є єдиною і унікальною. Кожен з вас – неповторна особистість, яка живе сьогодні і саме такої на цій Землі немає і ніколи не буде. Ви говорите по-різному, по-різному думаєте і висловлюєтеся. Кожен з вас має свою родину, свій характер, свої переконання. Через те, що ви такі різні інколи виникають суперечки. Тому люди живуть, дотримуючись певних правил, ці права для всіх однакові. Без правил життя було б просто не можливе. Існує чимало правил: правила у школі, у грі, в сім’ї, в житті.

   -   Дитина від свого народження має свої права.

2. Повідомлення теми і мети уроку.

   - Отже, наша година спілкування буде присвячена правам дітей і називається «Твої права».

3. Основна частина.

Дитя моє! Бог дав тобі життя,

І щоб ніхто не заподіяв шкоди

Тобі, маленький громадянин.

Бог дав закони нашому народу.

Від дня народження, від іменин –

Він твій, цей світ широкий за вікном,

Ти на життя і щастя маєш право

Під золото-блакитним знаменом

Своєї Української держави.

Стаття 6. Кожна дитина має невід’ємне право на життя.

Уч. Не меркнуть зорі,

Йдуть у небуття,

Бо мають право вік світити.

Я ж маю право на життя,

Я гідно мушу жити.

Про яке право йде мова?

Отже, перше найголовніше, невід’ємне право -  на життя.

(На дошці прикріплюється напис: ПРАВО НА ЖИТТЯ).

Стаття 7. Кожна дитина має право на ім’я.

Уч. Як маленьке немовля у світ двері відчиня,

То дарують йому слово, слово це – його м.’я.

Уч. Ми маєм право на м.’я: і ти, і він, і ми, і я.

У кожного воно своє, до того ж зміст у нього є.

(На дошці прикріплюються таблички з іменами і фото дітей).

Вправа «Знайомство».

Зараз ми проведемо вправу «Знайомство», де кожен назве своє ім’я і розкриє його значення.

(Діти по черзі встають, називають ім’я та його значення).

Всім подобаються власні імена?

(Прикріплюється напис на дошці).

Стаття 9. Кожна дитина має право не розлучатися з батьками.

 Ім’я змінити можна, але не можна змінити людей, які дали тобі життя. Хто це?. Правильно. Ви маєте право виховуватися в сім’ї.

Розкажіть про свою сім’ю.

Уч. Розкажу вам, друзі, я,

Що таке моя сім’я.

Разом дружно проживаєм

І пісні про це співаєм.

Люба матінко моя,

Як пишаюсь нею я!

В неї руки золоті,

Серцем кожного зігріє.

Тато сильний і завзятий,

Він господар в нашій хаті:

Він майструє, все ладнає,

Бо до цього хист він має.

Дід і бабця у пошані –

Вони праці ветерани,

Всіх онуків міцно люблять

І, як пташенят, голублять.

(Прикріплюється напис на дошці).

Стаття 27. Право на повноцінне харчування.

Уч. У сім’ї ми маєм право на добре харчування.

Від того, що і як їмо, залежить і здоров’я, і навчання.

І дуже корисно для нас вживати вітаміни,

Бо це впливає на здоров’я кожної дитини.

Як ви думаєте, про яке право говориться?

(Прикріплюється напис на дошці).

Наша держава піклується про наше здоров’я. Ви безкоштовно харчуєтеся в школі.

Стаття 28. Кожна дитина має право на освіту.

А для чого ви ходите до школи?

Як називається наша школа?

Хто керує школою?

Дитина має право на освіту. І обов’язок держави – забезпечити доступну для кожної дитини безкоштовну обов’язкову освіту.

Уч. Бо всім відомо, що без школи, без знань, що мусиш там набуть,

Не станеш у житті ніколи тим, ким з дитинства мрієш буть.

(Прикріплюється напис на дошці).

Стаття 23. Право на працю.

А ким ви мрієте бути? (Відповіді дітей).

Уч. Майбутня професія – важливий це крок,

Обрати для себе, щоб був з мене толк.

Лікарем стати – це мрія моя!

Здається мені, що вмію завжди

Пораду надати і вихід знайти.

У будь-якому випадку держава повинна зробити так, щоб люди могли отримати професію та працювати. А різних професій багато. Спробуйте здогадатися, про яку ітиметься.

Хто завжди по полю ходить?

Хто пильнує за зерном?

Провіряє перші сходи.

Це, звичайно,…(агроном)

Дітвору він добре знає,

Її щедро пригощає,

Бо уміє готувати,

Ще й уміє подавати. (Кухар)

У пору літню, час осінній,

Навесні – гарячий час –

Косять, жнуть вони і сіють,

Орють лан у котрий раз! (Хлібороби)

Цей робітник доторкнувся хмарини,

Дім нам будує – не має й хвилини.

Рівно виводить він стіни в будові,

Кран є підйомний напоготові. (Будівельник)

Є паличка в нього чарівна –

За мить сто машин зупиняє.

Ось паличку ловко він вгору підняв,

Одразу «Мерседес», як укопаний, став. (Міліціонер)

Порядок застосування праці дітей визначається законодавством України про працю. Прийняття дитини на роботу допускається з 16 років. Діти, які досягли 16-річного віку, можуть прийматися на роботу, що не завдає шкоди їхньому здоров’ю і навчанню.

То яке право ви маєте з досягненням 16-річного віку?

(Прикріплюється напис).

Стаття 31. Кожна дитина має право на відпочинок і дозвілля.

Уч.Трішки ми попрацювали, наші сили підупали.

     Отже, слід нам відпочити,  знову сили відновити.

(Фізкультхвилинка)

Відпочили? Всі веселі? От чудово. А тепер до праці знову.

Яке право ми щойно використали?

(Прикріплюється напис)

Стаття 24. Право на здоров’я та медичну допомогу.

Уч. Відпочинок дуже важливий для організму.

Якщо ж погано стало нам,

Батьки заб’ють тривогу.

Для цього право є у нас

На медичну допомогу.

У школі про ваше здоров’я піклується медсестра.

(Прикріплюється напис на дошці).

Стаття 29. Освіта дитини має бути спрямована на розвиток особистості, талантів.

Коли ви здорові, тоді хочеться співати, малювати, танцювати, ліпити, тобто розвивати свої таланти.

Кожна дитина талановита. Хто від народження, а хто розвив свої таланти під час навчання в школі. Бо освіта дитини має бути спрямована на розвиток особистості, талантів.

Уч. В школі пишем і читаєм,

І малюєм, і співаєм,

Свій талант ми розвиваєм.

Так на що ви маєте право?

(Прикріплюється напис)

Уч. Про свої права ми знаєм:

На освіту право маєм,

Маєм право на ім’я,

Яке нам дає сім’я.

І таланти проявляти,

Особисту думку мати.

Та найперша справа –

Це на рівність право.

Рівність у правах –

Не лише слова.

Це державна справа:

Рівність – перше право!

Знати всі повинні –

Ми в правах всі рівні.

Стаття 2. Усі рівні у правах.

У своїх правах усі рівні, а це теж право.

(Прикріплюється напис)

Скільки прав ми сьогодні розглянули?

Це, діти, тільки п’ята частина всіх прав.

4. Робота в групах.

- Потреба у такому особистому захисті дитини була проголошена у Декларації, у Конвенції, у Законі про охорону дитинства і у Конституції.

   Ви були поділені на групи. Кожна група мала завдання повідомити нам про один із документів.

Перша група.

Декларація – це документ, у якому викладено важливі правила, обов’язки для всіх людей. Дітям у різні епохи жити було нелегко, не було законів, які б оберігали їхнє життя.

   У 1959 році було прийнято «Декларацію прав дитини».

Уч. Декларація – це просто

Оголошення всіх прав.

Є права й в дітей, звичайно,

Треба, щоб усяк їх знав.

Уч. Знайте ж, що усі ми рівні

Від народження в правах,

 І людина змалку вільна,

Наче в небі синій птах.

Уч. Знайте ж, змалечку всіх діток

Треба вчить, оберігать,

І ніхто в усьому світі

Їх не сміє ображать.

Уч. Треба діткам всього світу

Не сваритись, а дружить

І по правилах хороших,

По закону треба жить.

Конвенція – головний міжнародний документ щодо захисту дітей. В 1989 році всі прогресивні країни світу підписали «Конвенцію прав дитини».

Конвенція ООН має 54 статті, написані шістьма мовами.

Книга прав дитини – це закон,

Вона називається Конвенція ООН.

 

Закон – документ, нормативний акт, прийнятий вищим органом державної влади.

   На основі Конвенції Україна у 1991 році прийняла Закон «Про охорону дитинства».

Уч. Розквітай, прекрасна Україно,

Рідна земле, матінко моя,

Бо законом право дано,

Щоб жив, учився і ріс я.

Уч. Є у мене мама й тато,

I ще старший братик є.

 Ми щодня встаєм раненько

І збираємось хутенько.

Мама – лікар у лікарні.

Тато – слюсар нафтобази. В нас людина кожна знає,

Чим займатись вона має. Гарантує нам це право

Основний Закон держави. Він дає дорослим й дітям

Вільно і щасливо жити. Всі його повинні знати,

І вивчати, й шанувати. Звуть закон цей в Україні – Конституція країни.

Конституція – це Основний Закон, де записані всі права та обов’язки громадян України.

   Від Конституції залежить щастя й доля нашого народу й кожної людини.

Друга  група

Розіграти ситуації

Сценка 1

Зайченя.

Раз, два, три, чотири, п’ять,

Вийшов зайчик погулять!

В мене є смачна цукерка,

Є скакалка. Є люстерко!

Лисиця

Йди сюди, малюк вухатий!

Мусиш все мені віддати!

Дай скакалку! Дай цукерку!

Та й нащо тобі люстерко?

Це мені воно згодиться.

Я ж красунечка Лисиця!

(Лисичка забирає речі, красується, Зайчик плаче, входить Ведмідь)

Ведмідь

Декларації, Лисице.

Ти, звичайно, не читала.

Є такий закон на світі.

Це серйозна дуже справа.

Ображать не маєш права слабших себе і малих!

Тож віддай все Зайченяті,

Бо такий закон для всіх!

- Яке право Декларації порушила Лисиця?

Сценка 2

Собака.

Добрий день, кумасю Кішко,

Йди, посидимо хоч трішки.

Кішка.

Ой, нема коли сидіти,

Он гуляють в мене діти!

Кошенята.

Кидай м’яч ! Мерщій лови!

- Ось, дивися, раз, два, три! (Кидає м’яч).

Ой, мені не повезло,

Я розбив чуже вікно! ( Злякано присідає).

Собака. Зараз кошеня погане

Ремінцем я враз дістану!

Кішка.

Не чіпай його , не смій,

Кошеня – синочок мій!

На дитя не слід кричати

І жорстоко так карати,

Тож вгамуйся в цю хвилину.

Не порушуй прав дитини!

    - В яких випадках порушені права героїв сценок?

Третя група

Діти отримали картки з текстом телеграм від імені літературних героїв, по відношенню до яких були порушені права.

1 . "Діти, мене відвезли від бабусі і названої сестри в льодове царство. Мені холодно, я хочу додому."

/Кай із "Снігової королеви" Г.Х. Андерсена/.

2 . "Мені дуже холодно в зимовому лісі. Діти, допоможіть знайти квіти."

/Падчерка із казки С. Маршака "Дванадцять місяців”/.

3 . "Діти, я хочу на бал, а мене примушують працювати без відпочинку

/ Попелюшка із казки "Попелюшка" Ш. Перро/.

- Яке право порушено стосовно Попелюшки?
(Право дитини на відпочинок і розваги, право брати участь у розважальних заходах, що відповідають її віку.)

4. «Діти, рятуйте! Нас з’їв сірий вовк.»

/Козенята із казки «Вовк і семеро козенят»/.

Які права порушені щодо кожного казкового героя?

 

Молодці, ви дуже гарно підготували свої виступи і багато знань взяли для себе. Зараз перевіримо, як ви уважно слухали своїх товаришів.

5. Практична робота.

      (Кожна група отримує завдання)
1 група

Зєднати права з обовязками

2 група

Зєднати символи з правами.

3 група

Гра «Так чи ні».

- Молодці! Ви справились із цим завданням.

- Ви – громадяни своєї Батьківщини, України. Вас захищає не лише родина, а й вся держава.

- Я маю право жити на землі.

- Творити, дихати, учитись,

- Примножувать багатства всі її,

- Своєю Україною гордитись.

- Я маю право Україну восхвалять,

- Боротися за неї і за честь стоять,

- Безкрайнії поля її любити,

- І щовесни журавликів із вирію зустріти.

- Я маю право на веселку й на весну,

- На щедру осінь і на тепле літо,

- На зиму так безмежно чарівну,

- І на лани із стиглим житом.

- На золотаве сонце в небесах,

- Що щедро Україну зігріває.

- На соловейка спів в гаях

- І на любов батьків, безмежну і безкраю.

5. Підсумок уроку.

Вчитель. Будьте всі щасливі, діти, з усмішкою в світ ідіть,

Хай вам щиро сонце світить, всі здоровими ростіть.

Пам’ятайте про права –

Все це не пусті слова.

Це все записано в законах

В Конституції у нас,

Бо держава Україна

Завжди піклується про нас.

 

 

УРОК ПРИРОДОЗНАВСТВА. 4 клас.

Тема. Узагальнюючий урок. Тварини. Все про тварин.

Мета. Узагальнити вивчене про тварин, поняття «комахи», «птахи», «звірі», «риби», «плазуни»; ознайомити з різноманітністю груп тварин, їх залежність від умов середовища, закріпити поняття»рослиноїдні», «хижі», «всеїдні» тварини; розвивати уміння спостерігати за тваринами, формувати уявлення про значення комах, птахів і звірів для природи і людини, а також про зв’язки «рослини – звірі», звірі – люди». На основі народних традицій формувати уявлення про ставлення людини до тварин. Виховувати шанобливе ставлення до них, бажання берегти природу.

 

Хід уроку

І. Організаційна частина.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

  • Перш ніж розпочати наш урок, прослухайте мелодію. З якої вона відомої , улюбленої телепередачі?
  • А щоб дізнатися тему нашого уроку, ми повинні розгадати кросворд.

1.   Надворі хатинка, солом’яний дах.

Живе там малесенький птах.

Із сонечком разом встає пташеня,

Цвірінькає з іншим кожного дня.

Хто відгадає – той молодець.

Сіренька пташка – це… (Горобець).

  1. Хто у Африці живе, цілий день банан жує?

Дражнить всіх мале звірятко. Хто це, діти? (Мавпенятко).

  1. Як називаємо білку, ховраха, мишку, щура, хом’яка, нутрію? (Гризуни).
  2. Гарний, дужий, довгоногий. Мов корону носить роги.

Та вона така важка – не втечеш від хижака!

Взимку скинув роги – й ось – до весни безрогий… (Лось).

  1. Хто двічі народжується? (Птах).
  2. Іде в поле – як дощечка, а із поля – як бочечка. (Корова).
  3. Два могутнії крила у господаря… (Орла).
  4. На дорозі лежить квітка, пелюстки згортає.

Хотіла її підняти, а вона літає. (Метелик).

  1. Без рук, без верстата, вміє добре ткати. (Павук).
  2.  У воді плаває, по землі ходить,

А з хатинки не виходить. (Черепаха).

  1.  Має хвіст, та не літає, має рот — не розмовляє.

                Можеш вудкою спіймати і загадку відгадати. (Риба).

  1.  В нього ніс в сметані й ротик

Відгадайте, хто це? (Котик).

  1.   По подвір’ю ходить птах і співає по складах. (Півень).

 

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

  • Прочитайте ключові слова. (Царство тварин).

 

ІV. Представлення проектів

1-ша група. Тварини – частина живої природи.

2-га група. Які ж вони, тварини?

3-тя група. Де живуть тварини?                             

4-та група. Що потрібно тваринам для життя?

5-та група. Про користь і шкоду тварин у природі

V. Підсумок уроку.

Гра "Мікрофон".

  1. Продовжте речення «Тварини – це звірі, …».

«Вовк, лисиця, тхір – це …».

  1. Хто зайвий: джміль, оса, слимак, сонечко?
  2. Якого птаха називають санітаром лісу?
  3. Де у коника-стрибунця вухо? (На нозі).
  4. Які тварини зустрічаються на найбільшій висоті? (Павуки).
  5. Продовжте афоризми:

«Дужий, як …(лев).

«Вірний, як … (собака).

«Колючий, як …(їжак).

«Боязкий, як …(заєць).